Jak nie żartować z pieniędzmi, czyli szkodliwe porady dla inwestora

1. Zainwestuj wszystkie swoje pieniądze w akcje, możesz nawet pożyczyć na taki biznes

Komentarz eksperta

Przed zainwestowaniem w akcje odłóż pieniądze na życie i nieoczekiwane wydatki: zbuduj poduszkę powietrzną, otwórz depozyt bankowy lub kup obligacje niskiego ryzyka. Pamiętaj, że inwestycja jest zawsze ryzykowna i możesz nie tylko dużo zarobić, ale także stracić wszystko. Zainwestuj kwotę, którą wewnętrznie jesteś gotów stracić-niestety, jest to możliwe. Nie pożyczaj pieniędzy na inwestycje ani w banku, ani od znajomych — nigdy nie możesz zainwestować ostatnich pieniędzy. Zanim rzucisz się do walki, naucz się części teoretycznej.

2. Nie trać czasu na zarządzanie portfelem inwestycyjnym: zatrudniłem profesjonalistę-i zapomniałem

Komentarz eksperta

Uważa się, że jeśli zdecydujesz się handlować na giełdzie, ale nie jesteś gotowy, aby wydać swoją siłę i nerwy, możesz po prostu zaufać profesjonalistom i zapomnieć o wszystkim na świecie. Ale powiernik również musi zwracać uwagę, przynajmniej na początku twojego związku. Powinien być na bieżąco z Twoimi potrzebami i planami życiowymi, aby znaleźć dla Ciebie optymalny schemat zachowań na rynku finansowym. A kto powiedział, że wszyscy powiernicy są profesjonalistami w swojej dziedzinie i przyzwoitymi ludźmi? Zasada "zaufaj, ale Sprawdź" jest tutaj również odpowiednia. Ale aby sprawdzić, w jaki sposób zarządzane jest zaufanie, potrzebujesz wiedzy, której niestety nikt nie zdobędzie za ciebie. Więc nadal musisz poświęcić czas.

3. Inwestując, zapomnij o cechach swojego charakteru i temperamentu


Komentarz eksperta

Identyfikując narzędzia, których będziesz używać, skoreluj je z cechami swojej postaci. Brokerzy żartują:"kupujesz obligacje — dobrze śpisz, kupujesz akcje — dobrze jesz". Jest w tym trochę prawdy — czasami akcje denerwują inwestora. Jeśli jesteś zbyt emocjonalny, poważnie zestresowany stratami, to handel "z dźwignią" (to znaczy z pożyczką udzieloną przez brokera) i inwestowanie w akcje nie jest dla Ciebie: istnieje ryzyko paniki, aby podjąć złe decyzje i pogorszyć straty finansowe. Stres ma zły wpływ na zdrowie. Inwestuj w instrumenty ryzyka tylko wtedy, gdy spokojnie znosisz straty i możesz działać z zimną krwią.

4. Dokonaj jak największej liczby transakcji

Komentarz eksperta

Częste transakcje na rynku papierów wartościowych mogą spowodować utratę siły, energii, a nawet pieniędzy. I nie zapomnij o prowizji brokera, którą będziesz musiał zapłacić za każdą transakcję. Strategie spekulacyjne nie zawsze generują większy zwrot, w większości przypadków inwestor pasywny zarabia więcej. Chociaż jest żart, że inwestor długoterminowy jest pechowym spekulantem. Wybór najlepszej dla Ciebie strategii zależy od wielu czynników, w tym od posiadanej wiedzy i umiejętności, dlatego bardzo ostrożnie podejmij tę decyzję.

5. Nie przestawaj, Graj na spadającym rynku

Komentarz eksperta

Tę radę ilustruje powiedzenie "ojciec bił syna nie za to, że grał, ale za to, że grał". Jeśli rynek nie idzie w twoim kierunku, lepiej zatrzymać się, wydychać i odetchnąć. W takim przypadku zakończenie transakcji (stop loss) oznacza nie dać luzu, ale uniknąć jeszcze większych strat. I zawsze musisz jasno wiedzieć, jaką kwotę chcesz zaryzykować i jakie zasady zamykania pozycji są uzgodnione z brokerem. Nierzadko zdarza się, że Klient za pomocą "dźwigni" - pożyczki udzielonej przez brokera-tracił emocje i nadal był winien wygórowane kwoty. Potrzebujesz tego?

6. Użyj informacji poufnych

Komentarz eksperta

Informacje poufne dają właścicielowi przewagę nierynkową, dlatego ich wykorzystanie w operacjach na rynku finansowym jest ścigane przez prawo. Gotowy do spędzenia czterech lat w miejscach nie tak odległych i utraty reputacji biznesowej na zawsze? Moim zdaniem odpowiedź jest oczywista.

7. Lepiej "pomnażać" niż "oszczędzać"

Komentarz eksperta

"Oszczędzaj" i "pomnażaj" to dwie różne strategie inwestycyjne. Zakładają nie tylko różne cele, ale także różne narzędzia, wiedzę i umiejętności, horyzont inwestycyjny, poziom podejmowanego ryzyka. Jeśli chodzi o finansową poduszkę powietrzną, która może być potrzebna w dowolnym momencie, strategia "oszczędzania" jest najbardziej odpowiednia. Strategia ta wymaga minimum wiedzy i wysiłku, ale pozwala wyprzedzić inflację, czyli utrzymać siłę nabywczą Twoich oszczędności. Strategia "pomnażania" jest odpowiednia dla pieniędzy, których nie planujesz wydać w dającej się przewidzieć przyszłości. Inwestując, możesz wielokrotnie pomnożyć swoje fundusze, ale możesz uzyskać negatywny wynik. Tutaj nie idź do wróżki-będziesz potrzebować dodatkowej wiedzy, aby wynik spełnił Twoje oczekiwania.

8. Zaufaj poradom profesjonalistów

Komentarz eksperta

Najlepszą strategią jest posiadanie racjonalnego sceptycyzmu. Na rynku finansowym, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestowanie, a nie oszczędzanie, lepiej dokładnie sprawdzić radę bankiera lub brokera. Być może udzielając Ci porad, realizują swoje, a wcale nie twoje cele. Zachowaj szczególną czujność, jeśli chodzi o Bezpłatne Porady.

9. Licz na stabilny rynek finansowy

Komentarz eksperta

Nikt nie przewidział kryzysu hipotecznego w USA w 2008 roku. Ale to wydarzenie miało miejsce i bardzo wpłynęło na rynek finansowy. Nie możesz być pewien, że zawsze będzie stabilność i nic się nie stanie — wszystko może się zdarzyć i znacznie szybciej, niż byś chciał. Pamiętaj, że inwestowanie jest zawsze ryzykiem, a z ryzykiem musisz pracować w czasie rzeczywistym.