Co to jest faktoring

Tylko postacie z powieści "Dwanaście krzeseł" mogą postawić warunek "rano pieniądze — wieczorem krzesła", ale dostawcy czasami muszą sprzedawać swoje towary i usługi z kilkumiesięcznym odroczeniem płatności. Dowiedz się, jak sprawić, by ta sytuacja nie uderzyła w twój biznes.

Dostarczyłeś towary lub wykonałeś usługi i zapłacisz za nie za miesiąc. Wygląda na to, że Twoja firma staje się Bankowa: pożyczasz swoim klientom. Ale w przeciwieństwie do banku nie masz wolnych pieniędzy, analityków kredytowych i usług windykacyjnych. A każde opóźnienie płatności grozi pozostawieniem firmy bez kapitału obrotowego. Faktoring pomoże chronić się przed ryzykiem i przenieść biznes na wyższy poziom.

Faktoring to zamiana przyszłych przychodów na pieniądze. Sprzedałeś towar z warunkiem odroczenia lub raty i wystawiłeś fakturę klientowi. To konto jest obietnicą przyszłych dochodów, ale nie otrzymałeś jeszcze pieniędzy od kupującego. Bank, organizacja mikrofinansowa (MIF) lub firma faktoringowa pobierają ten rachunek i płacą go, zanim zrobi to kupujący. Tak więc w obliczeniach między Sprzedawcą a klientem pojawia się czynnik pośredniczący. Może, oprócz płatności, prowadzić obieg dokumentów handlowych.

Dlaczego faktoring jest przydatny?

Faktoring pozwala na złożenie korzystnej oferty Klientowi, ponieważ jest to korzyść dla Twojego klienta: oferując mu komfortowe warunki płatności, możesz wyprzedzić konkurencję. A dzięki faktoringowi możesz zwolnić towar lub świadczyć usługi z opóźnieniem, bez obawy o luki kasowe: przychody pojawią się w dniu wysyłki, a te pieniądze można natychmiast wpuścić do biznesu.

Nie musisz zostawiać kaucji
W przeciwieństwie do kredytu faktoring nie musi pozostawiać zabezpieczenia, aby otrzymać pieniądze. Zabezpieczeniem staje się Twoje należności, czyli przyszłe wpływy.

Dzięki faktoringowi można skalować obroty
Możesz zwiększyć podaż w sezonie lub wejść na nowe rynki. Jeśli popyt na rynku spadnie, możesz sam wybrać, w jakich dostawach potrzebujesz usługi faktoringowej, aby nie płacić dodatkowych prowizji.

Czynnik może sprawdzić klienta i kontrolować zwrot pieniędzy
Sprzedaż odroczona to zawsze ryzyko. Klient, który w zeszłym roku płacił ostrożnie, w tym roku nagle zaczął opóźniać płatności. Lub duży klient po prostu przestaje odpowiadać na twoje telefony. Lub nowy klient prosi o odroczenie, ale nie masz pewności, że zapłaci za przedmiot. Te sytuacje są znane wszystkim biznesmenom.

Istnieją opcje faktoringu, które pomagają zmniejszyć ryzyko braku płatności. Czynnik może sam sprawdzić wypłacalność Twoich klientów, ustalić limit dostaw na kredyt dla konkretnego kupującego i zalecić czas odroczenia płatności. A gdy czynnik zapewni finansowanie, sam przypomni Kupującemu o terminach płatności. Faktoring może uwolnić Twoją firmę od rutyny kredytowej, ryzyka braku płatności i luk gotówkowych.

Jakie są wady faktoringu?

1. Faktoring działa tylko z umowami odroczenia płatności
Nie można wnieść czynnika w przypadkach, gdy zawierasz umowy z warunkiem natychmiastowej zapłaty. Nie może działać jako ubezpieczenie na wypadek nagłego opóźnienia płatności.

2. Faktoring dopuszcza tylko płatności bezgotówkowe
Nie będziesz w stanie płacić gotówką z ręki do ręki z czynnikiem.

3. Faktoring wymaga zebrania wielu dokumentów
Czynnik będzie potrzebował trzech zestawów dokumentów:
  •  w Twojej firmie (lista taka sama jak w przypadku uzyskania kredytu);
  •  według Twoich klientów, z którymi czynnik będzie współpracował (kwestionariusz i raporty o saldzie obrotowym za 6-12 miesięcy);
  •  w przypadku samych dostaw (faktury, faktury handlowe, uniwersalne dokumenty transferowe).

4. Czynnik ustala terminy płatności
Jeśli pracujesz przez czynnik, nieformalne uzgodnienie z kupującym nowych terminów płatności lub zwrotu towaru nie zadziała-czynnik zatrzyma finansowanie.

Jak działa faktoring?

Krok 1. Ty i kupujący zawieracie umowę, która zapewnia stałe odroczenie płatności. Klient rozlicza się z tobą tylko bezgotówkowo. Kiedy dostarczasz produkt lub świadczysz usługę, masz w bilansie należności (rachunek za przyszłą płatność). Z tą należnością i umową odroczenia dochodzisz do czynnika.

Krok 2. Factor jest gotów zapewnić finansowanie w zamian za należność. Zawierasz z nim umowę faktoringową i negocjujesz, jak przebiegnie obieg dokumentów. Od tego momentu należności nie należą już do ciebie, ale do czynnika — a wystawione przez Ciebie FAKTURY klient musi zapłacić zgodnie ze szczegółami czynnika. Nie zapomnij podać tych szczegółów Kupującemu.

Krok 3. Czynnik w Twoim wniosku przekazuje ci finansowanie — tak zwaną pierwszą płatność. Wielkość pierwszej płatności waha się od 70 do 99,5%, najczęściej — 80-90% kwoty dostawy. Schemat jest prosty: pieniądze a dokumenty (które potwierdzają odbiór towaru lub odbiór usługi).

Krok 4. Twój klient-kupujący przelewa na konto faktora pieniądze, które był ci winien-wszystko w 100%.

Krok 5. Jeśli czynnik przy pierwszej płatności przekazał Ci tylko część środków i nie zapłaciłeś mu prowizji, odejmuje kwotę pierwszej płatności i prowizję od pieniędzy otrzymanych od klienta i przekazuje ci drugą płatność.

Ile kosztuje faktoring?


Komisja czynnika składa się zwykle z kilku części:
  •  za wykorzystanie pieniędzy na okres odroczenia (w procentach w skali roku);
  •  za ocenę kondycji finansowej nabywcy i współdziałanie z nim;
  •  za obieg dokumentów.
Koszt faktoringu jest łatwiejszy do obliczenia jako procent kwoty jednej dostawy. Zakres oferty rynkowej wynosi od 0,5 do 4%. W zależności od rodzaju faktoringu i warunków faktoringu prowizja jest wypłacana w momencie wydania finansowania lub po otrzymaniu przez faktor 100% płatności od kupującego. W drugim przypadku, jeśli kupujący nie zapłaci na czas, niektóre czynniki nakładają podwyższone opłaty za każdy dzień opóźnienia.

Czym jest faktoring?

Najczęściej stosuje się dwa rodzaje faktoringu: z regresją i bez regresji. Różnica polega na tym, kto podejmuje ryzyko w przypadku, gdy klient nie zapłaci za dostawę — czynnik lub ty. Zyskuje również popularność nowy rodzaj faktoringu-odwracalny. W takim przypadku kupujący staje się stroną umowy faktoringowej i odpowiada bezpośrednio przed czynnikiem.

Faktoring z regresją

Faktoring z regresją jest zwykle tańszy niż bez niego i łatwiejszy do uzyskania.

W przypadku faktoringu z regresją należności są przechowywane w bilansie. Pierwsza płatność Factor nie przekazuje Ci wszystkich pieniędzy, ale tylko część.

Jeśli kupujący nie zapłaci w terminie, faktor dokonuje cesji zwrotnej — to znaczy zamienia faktoring w kredyt-wymaga zwrotu pierwszej płatności i uiszczenia opłaty za korzystanie z pieniędzy i obsługę dokumentów.

Faktoring bez regresu

Ta usługa jest podobna do polisy ubezpieczeniowej, w której już otrzymałeś zwrot pieniędzy.

Czynnik odkupuje Twoje należności w swoim bilansie. W pierwszej płatności czynnik może wypłacić Ci całą kwotę.

Jeśli dostawa nie zostanie zapłacona, czynnik pozostaje sam na sam z klientem kupującego, nie jesteś zobowiązany do zwrotu pieniędzy czynnikowi.

Faktoring bez regresu ogranicza ryzyko finansowe dostawcy do zera, ale generalnie kosztuje więcej.

Faktoring odwracalny

W tym schemacie sprzedawca, Kupujący i czynnik zawierają trójstronną umowę. Zazwyczaj inicjatorem takiego faktoringu są duże sieci handlowe, które chcą uzyskać lub zwiększyć odroczenie płatności.

Dostawcy w faktoringu odwrotnym otrzymują finansowanie natychmiast po dostarczeniu towaru i zazwyczaj w całości. Należności są wymienione w bilansie czynnika. A kupujący jest zobowiązany zapłacić pieniądze właśnie jemu.

Faktoring odwracalny może również odbywać się z regresją. W takim przypadku czynnik może zażądać pieniędzy od dostawcy, jeśli sieć handlowa nie przekaże mu płatności na czas. Dostawca i jego klient mogą podzielić między siebie koszty faktoringu odwrotnego w odpowiedniej proporcji i zapisać to w warunkach umowy.

O czym warto pamiętać, jeśli chcesz zawrzeć umowę faktoringową?

Faktoring nie jest "finansowaniem ostatniej nadziei". Czynniki nie działają z tymi, którzy "potrzebują pieniędzy wczoraj". Najlepszą sytuacją dla tego czynnika jest skontaktowanie się z nim na jeden do dwóch miesięcy przed rozpoczęciem sprzedaży.

Czynnik przejmuje komunikację z klientami w delikatnej sprawie-terminowej płatności. Jeśli twoi klienci Ostro sprzeciwiają się takiej komunikacji, najprawdopodobniej umowa faktoringowa nie zadziała.

Przeczytaj uważnie warunki umowy faktoringowej i wszystkie jej załączniki. Jeśli oprócz pieniędzy czynnik obiecuje świadczyć usługi o skomplikowanych nazwach, zapytaj dokładnie, co i na jakich warunkach ci oferuje. Poproś faktora o obliczenie kosztu faktoringu na przykładzie z twojej praktyki.